Základná škola s vyučovacím jazykom slovenským vo Veľkom Horeši je málotriedna škola. Do dvoch tried, v  ktorých sú združené:

1.     trieda l. a 2. ročník

2.     trieda 3. a 4. ročník

dochádzajú žiaci z Veľkého Horeša a  Strážneho .

V lokalite je i plnoorganizovaná Základná škola s vyuč. jazykom maďarským, ktorá však nejaví veľký záujem o spoluprácu  .

Po absolvovaní 4. ročníka odchádzajú žiaci do 5. ročníka na Základnú školu s vyuč. jazykom slovenským v Kráľovskom Chlmci a od roku l995 i na osemročné Gymnázium v Kráľovskom Chlmci.

Zároveň je nutné poznamenať, že škola je v oblasti zmiešaného etnika a väčšina žiakov má materinský jazyk maďarský, čo zvyšuje náročnosť osvojovania si písomnej i ústnej podoby slovenského jazyka.

O kvalite prípravy našich žiakov nech svedčí číslo 16 čo je počet žiakov úspešne študujúcich  na  osemročnom gymnáziu v Kráľ. Chlmci.

Škola demokraticky  rešpektuje všetky spoločenské i personálne podnety. Zabezpečuje svetonázorovú a náboženskú slobodu. Na základe požiadaviek farského úradu je ochotná poskytnúť učebné priestory na výučbu náboženstva aj mimo povinných predmetov pre ročníky 2.,3.,4.

V neposlednom rade škola zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov pri činnostiach, ktoré priamo súvisia  s výchovou a vzdelávaním a ochranou žiakov pred rizikom porúch zdravého vývoja.

V tomto smere sa  snažíme aktivizovať aj rodičov a získať ich pre spoluprácu v napĺňaní úloh Národného programu boja proti drogám

Dôležitú úlohu pri rozvoji osobnosti žiakov našej školy zohráva i formovanie ich vlastenectva  a pocitu spolupatričnosti k slovenskému národu. To všetko v duchu humánnosti a solidarity, ktoré by sa mali premietnuť od základnej formy  - vzťah k sebe k človeku, až po vzťah k vlastnému a k ostatným svetovým národom.

Vytvárame vhodné podmienky na spoluprácu  s Obecnými úradmi spádových obcí, Oblastným pracoviskom Matice slovenskej so sídlom v Kráľ. Chlmci i v Michalovciach, TJ a športovým klubom vo Veľkom Horeši , so ZŠ s vyuč.jaz. slov. v Kráľ.Chlmci, s Gymnáziom v Kráľ.Chlmci a sme otvorení  aj iným spoločensky prospešným organizáciám a združeniam.

Vyvrcholením tejto spolupráce sú spoločné spoločenské akcie na ktorých sa aktívne zúčastňujú naši žiaci aj ich rodičia, čím sa ešte viac prehlbuje interakcia medzi školou a rodičmi.

Ak prirátame naše dlhoročné  snahy spolu s rodičmi o svojpomocné vylepšovanie výchovno-vzdelávacích podmienok , dostaneme  sa celkom blízko k novej pánom ministrom Froncom  načrtnutej filozofii školy , tzv. otvorenej školy.

Škola sa stala  prakticky  nevyhnutnou pre blízky región a pre mnohých žiakov jedinou  možnosťou  vzdelávať sa v slovenskom jazyku.

Nový školský rok prináša aj nové možnosti sprostredkovania elektronizácie nielen pre žiakov, ale aj pre rodičov a širšie okolie školy.

Ponúkame možnosti vzdelávať sa vo výpočtovej technike a získavania informácii cez INTERNET.